<tc>ZENITH® 50</tc> <tc>Protein</tc> Bars (16x45g) - <tc>Brownie Chocolate Crisp</tc>
<tc>ZENITH® 50</tc> <tc>Protein</tc> Bars (16x45g) - <tc>Brownie Chocolate Crisp</tc>
Zenith® 50 Proteinbar
ZENITH® 50 – The 50 g protein bar for maximum power & Flavor

The IronMaxx® ZENITH® 50 High Protein bar provides you with 50 g of protein per bar – with a maximum of 1.7 g of sugar. Thanks to its clever Proteinblend of milk, whey, and Soy Protein ideal for muscle building, definition and conscious nutrition. Whether after a workout or as a snack in between – this Proteinbar is creamy, crunchy, and gluten-free – for maximum taste without compromise.

Facts

  • High Protein Bar: The ZENITH® 50 High Protein Bar from IronMaxx® impresses with 50% protein – the highest Proteincontent in our range.
  • Top nutritional values: 23 g Protein per 45 g bar support muscle building and maintenance with only 0.9 g sugar.
  • Optimal Proteinsources: Combination of milk, whey, and Soy Protein for excellent bioavailability.
  • Low Sugar: Ideal for bulking phases and diet phases – maximum Proteincontent with minimal sugar content.
  • Gluten-free: Perfect for anyone who needs or wants to avoid gluten .

Ingredients

MILKprotein blend (MILKprotein, MILKprotein concentrate), collagen hydrolysate (beef), maltitol fullMilk Chocolaten couverture (16.5%) (sweetener (maltitol), cocoa butter, wholeMILK powder, cocoa mass, emulsifier (lecithins)), humectant (glycerin), rapeseed oil, soy crisps (4%) (SOYprotein isolate, tapioca starch, salt), cocoa powder (1.5%), emulsifier (lecithins), antioxidant (alpha-tocopherol), flavoring, sweetener (steviol glycosides from stevia).

May contain traces of EGG, PEANUTS and TREE NUTS.

Nutritional Values

Nutrition Table

Per 100 g Per 45 g*
Energy 1547 kJ / 369 kcal 696 kJ / 166 kcal
Fat 12 g 5.4 g
of which saturates 4.7 g 2.1 g
Carbohydrates 21 g 9.5 g
of which sugars 2.1 g 0.9 g
Protein 50 g 23 g
Salt 0.54 g 0.24 g

* One serving = 45 g.

Intake

Note

Protein contribute to an increase in muscle mass. A balanced and varied diet and a healthy lifestyle are important. Store protected from heat, moisture, and sunlight.

Banner
Häufig zusammen gekauft

Mach das Beste aus deinem Training mit diesen Produktkombis

<tc>ZENITH® 50</tc> <tc>Protein</tc> Bars (16x45g) - <tc>Brownie Chocolate Crisp</tc>
This Article
ZENITH® 50 Protein Bars (16x45g) - Brownie Chocolate Crisp
Brownie Chocolate Crisp, 16 x 45g
Regular price
€ 31,84
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 31,84

(€44,22/1kg)

<tc>Shaker</tc> (700ml) - Transparent Blue
Shaker (700ml) - Transparent Blue
Regular price
€ 4,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,90

(€7,00/1l)

Contact Image
<tc>SqueeZero</tc> (65ml) - <tc>Lemon Ice Tea</tc>
SqueeZero (65ml) - Lemon Ice Tea
Lemon Ice Tea, 65ml
Regular price
€ 4,99
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,99

(€76,77/1l)

Contact Image
<tc>Iced Matcha Latte</tc> (400g) - <tc>Matcha</tc>
Iced Matcha Latte (400g) - Matcha
Matcha, 400g
Regular price
€ 26,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 26,90

(€67,25/1kg)

Contact Image
<tc>Clear Whey Isolate Zero</tc> (400g) - "Less sweet"  <tc>Lemon Ice Tea</tc>
Clear Whey Isolate Zero (400g) - "Less sweet"  Lemon Ice Tea
Less Sweet - Lemon Ice Tea, 400g
Regular price
€ 26,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 26,90

(€67,25/1kg)

Contact Image
Total price:
€ 0,00
FAQ
Hier erfährst du mehr über das Produkt.

Wie viel Eiweiß enthält ein ZENITH 50 Riegel?

50 % des Riegels bestehen aus Eiweiß. Ein 45-g-Riegel liefert gerundet 23 g, ein 100-g-Riegel 50 g Eiweiß.

Welche Allergene enthält der Riegel?

Er enthält Milch und Soja. Er kann Spuren von Ei, Schalenfrüchten, Schwefeldioxid und Sulfiten enthalten.

Ist ZENITH 50 vegan oder vegetarisch?

Nein. Die gezeigten Rezepturen enthalten Milcheiweiß und Kollagen tierischen Ursprungs.

Ergänzende Angaben

¹ Die 45-g-Variante enthält 50 g Eiweiß. Eiweißmenge und Riegelgröße können je nach Variante abweichen.
² Der Zuckergehalt kann je nach Variante abweichen.