<tc>Creatine</tc> Flavoured Zero (250g) - Tropical
Creatine Flavored Zero
Flavoured Creatine – Maximum Performance Meets Fruity Flavor
Want to take your workout to the next level – but tired of bland creatine? Then Creatine Flavoured Zero - Tropical by IronMaxx® is your perfect choice! Each serving delivers 4 g of pure creatine to boost explosive strength and performance during intense sessions. The highlight: irresistible fruity flavors, zero sugar, no artificial coloring, and vegetarian – making it ideal even while cutting.

Facts

  • Creatine Flavoured Zero is high-quality creatine monohydrate with flavor
  • 6g creatine powder corresponds to 4500mg creatine monohydrate and 4000mg pure creatine!
  • High dosage for maximum effectiveness.
  • Creatine increases physical performance in strength training during short-term intense physical activity.
  • In a 200ml ready-to-drink beverage, sugar-free and therefore suitable for diet phases!
  • The creatine is available in delicious fruity flavors of cherry and tropical.
  • Creatine completely free of artificial colorants!

Ingredients

Creatine monohydrate (75.8%), acidifier (citric acid), Thickening agent (xanthan), flavor, sweeteners (sucralose and steviol glycosides), Anti-caking agent (silicon dioxide), colorant (beta-carotene).

May contain traces of EGG, SOY, MILK, GLUTEN, and LUPIN.

Nutritional values

Nutritional table

Per 100 gPer serving (6 g)
Energy 286 kJ / 68 kcal 17 kJ / 4 kcal
Fats 0 g 0 g
of which saturated 0 g 0 g
Carbohydrates 3.0 g < 0.5 g
of which sugars 0 g 0 g
Protein < 0.5 g < 0.5 g
Salt 0.34 g 0.02 g

Composition

Creatine monohydrate

4500 mg

of which creatine

4000 mg

Intake

Recommended consumption: Add 6 g of powder (approximately ½ tablespoon) and 200 ml of cold water to the shaker and shake for 20 seconds. A portion per day is recommended. To achieve the positive effect, 3 g of creatine should be consumed per day. The specified recommended daily intake must not be exceeded!

Note: Intake of creatine should only occur for a few weeks in total. Weight gain may occur. The product is unsuitable for children and adolescents. Not to be used as a substitute for a balanced and varied diet as well as a healthy lifestyle.

Storage: Store out of reach of small children!

Designation: Dietary supplement. Instant powder withCreatine for the production of a sports drink, withSweeteners. Flavor: Tropical.

Banner
Häufig zusammen gekauft

Mach das Beste aus deinem Training mit diesen Produktkombis

<tc>Creatine</tc> Flavoured Zero (250g) - Tropical
This Article
Creatine Flavoured Zero (250g) - Tropical
Tropical, 250g
Regular price
€ 17,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 17,90

(€71,60/1kg)

<tc>Shaker</tc> (700ml) - Anthracite Matte
Shaker (700ml) - Anthracite Matte
Regular price
€ 4,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,90

(€7,00/1l)

Contact Image
100% <tc>Whey Protein</tc> (500g) - <tc>Dubai Chocolate Style</tc>
100% Whey Protein (500g) - Dubai Chocolate Style
Dubai Chocolate Style, 500g
Regular price
€ 25,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 25,90

(€51,80/1kg)

Contact Image
<tc>SqueeZero</tc> (65ml) - <tc>Lemon Ice Tea</tc>
SqueeZero (65ml) - Lemon Ice Tea
Lemon Ice Tea, 65ml
Regular price
€ 4,99
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,99

(€76,77/1l)

Contact Image
XXL <tc>Dosing Spoon</tc> (30cm) - Pink
XXL Dosing Spoon (30cm) - Pink
30cm, Pink
Regular price
€ 4,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,90
Contact Image
Total price:
€ 0,00
FAQ
Hier erfährst du mehr über das Produkt.

Wie bereite ich den Drink zu?

Gib 6 g Pulver und 200 ml kaltes Wasser in einen Mixbecher und schüttle die Mischung etwa 20 Sekunden lang.

Ist das Pulver vegan?

Ja, das Pulver ist vegan.

Warum werden 4 g Creatin und 4,5 g Creatinmonohydrat angegeben?

Die Angaben beziehen sich auf unterschiedliche Mengen: Eine Portion enthält 4,5 g Creatinmonohydrat, die 4 g Creatin liefern.

Ergänzende Angaben

¹ Pro Portion aus 6 g Pulver, mit 4,5 g Creatinmonohydrat.
² Mit Sucralose und Steviolglycosiden aus Stevia gesüßt.