Carnitine Pro Liquid (500ml) - <tc>Strawberry</tc>
Carnitine Pro Liquid
Carnitin Pro Liquid – Your Tasty Fat Burner in Liquid Form
IronMaxx® Carnitin Pro Liquid in Strawberry Flavour provides 1500 mg of L-carnitine per serving – in a fast-absorbing liquid form with a fruity taste. Perfect before workouts or during cutting phases, L-carnitine plays a key role in fat metabolism, helping your body convert fat into energy. No capsules needed – just drink it straight or mix it easily. A great choice for athletes and body-conscious individuals who want quick results with maximum convenience.

Facts

  • With 7900mg L-Carnitine per 100ml!
  • Ideal during the diet phase!
  • Only 26 kcal per serving!
  • Very economical! 67 servings per bottle!
  • Ideal for consumption before and during training!
  • Fat-free!
  • Optimal in combination with regular physical activity!
  • With vitamin C against fatigue and tiredness!

Ingredients

Water, L-Carnitine (5.9%), strawberry puree (3%), acidifier (lactic acid), flavoring, thickening agent (xanthan), preservative (potassium sorbate), sweeteners (steviol glycosides from stevia, sucralose), salt, emulsifier (mono- and diglycerides of food fatty acids), pyridoxine hydrochloride, coloring (E 129).

E129: May impair activity and attention in children.

Nutritional values

Composition

  Per 25 ml
Vitamin B6 0.7 mg (50%*)
L-Carnitine 1500 mg
* NRV (EU Regulation No. 1169/2011) = % of nutrient reference values

Intake

Consumption recommendation

Take 25ml of L-Carnitine Pro Liquid daily. The best time is about 20 minutes before training. On non-training days, consume directly before a meal.

Note

The recommended daily intake must not be exceeded. Not to be used as a substitute for a balanced and varied diet and a healthy lifestyle. Keep out of reach of small children! Store protected from heat, moisture, and sunlight. Coloring E129: May impair activity and attention in children.

Banner
Häufig zusammen gekauft

Mach das Beste aus deinem Training mit diesen Produktkombis

Carnitine Pro Liquid (500ml) - <tc>Strawberry</tc>
This Article
Carnitine Pro Liquid (500ml) - Strawberry
Strawberry, 500ml
Regular price
€ 19,99
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 19,99

(€39,98/1l)

Collagen Powder (500g) - <tc>Neutral</tc>
Collagen Powder (500g) - Neutral
Neutral, 500g
Regular price
€ 29,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 29,90

(€59,80/1kg)

Contact Image
<tc>SqueeZero</tc> (65ml) - <tc>Lemon Ice Tea</tc>
SqueeZero (65ml) - Lemon Ice Tea
Lemon Ice Tea, 65ml
Regular price
€ 4,99
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,99

(€76,77/1l)

Contact Image
<tc>Lava Bar</tc> <tc>Protein</tc> Bars (18x40g) - <tc>Peanut Caramel</tc>
Lava Bar Protein Bars (18x40g) - Peanut Caramel
Peanut Caramel, 18 x 40g
Regular price
€ 25,90
Regular price
€ 39,42
Sale price
€ 25,90

(€35,97/1kg)

Contact Image
Total price:
€ 0,00
FAQ
Hier erfährst du mehr über das Produkt.

Wie nehme ich das Liquid ein?

Nimm täglich 25 ml ein. Das Liquid ist direkt trinkfertig und muss nicht angerührt werden. Überschreite die empfohlene tägliche Verzehrmenge nicht.

Muss ich das Liquid vor dem Training einnehmen?

Die Verzehrempfehlung sieht die Einnahme etwa 20 Minuten vor dem Training vor. Daraus lässt sich keine sofortige Wirkung auf deine Trainingsleistung ableiten.

Ergänzende Angaben

¹ Eine Portion entspricht 25 ml.