100% <tc>Vegan Protein Zero</tc> (500g) - Peanut <tc>Chocolate</tc> Cookie Dough
100% <tc>Vegan Protein Zero</tc> (500g) - Peanut <tc>Chocolate</tc> Cookie Dough
100% Vegan Protein Zero
Plant-Based Power: Your Vegan Protein for Peak Performance

With IronMaxx® 100% Vegan Protein Zero you get a premium plant-based protein source – completely free from animal ingredients. With up to 74% protein, excellent solubility and a creamy taste, this shake is the perfect companion for your fitness goals.

The unique blend of four high-quality plant proteins delivers a complete amino acid profile including all BCAAs & EAAs. Sugar-free, lump-free and versatile – the ideal vegan protein powder for training, dieting and conscious nutrition.

Facts

  • IronMaxx® Vegan Protein Zero – a high-dosed vegan protein powder for your plant-based, protein-rich lifestyle.
  • 4-component protein blend: Pea protein, rice protein concentrate, carob seed protein and hemp protein for balanced plant nutrition.
  • High Protein: Up to 74% protein per 100 g – supports muscle growth and maintenance.
  • Sugar-free: Zero sugar in 100 ml ready-to-drink – ideal for dieting and definition phases.
  • Excellent solubility: Mixes easily in water for a super creamy shake without milk.
  • Full amino acid profile: Includes all BCAAs & EAAs for maximum effectiveness.

Ingredients

Protein blend (89.1%) (pea protein, rice protein concentrate, carob seed protein, hemp protein), flavoring, defatted cocoa powder (4%), thickening agents (guar gum, xanthan), salt, sweeteners (sucralose, steviol glycosides), anti-caking agent (tricalcium phosphate), emulsifier (sunflower lecithin). May contain traces of GLUTEN, EGG, SOY, and MILK.

Nutritional values

Nutritional table

  Per 100 g Per serving (30g)
Energy 1648 kJ / 390 kcal 494 kJ / 117 kcal
Fats 7.7 g 2.3 g
   of which saturated fatty acids 1.8 g 0.6 g
Carbohydrates 4.7 g 1.4 g
   of which sugars 0.3 g <0.1 g
Protein 73 g 22 g
Salt 2.5 g 0.76 g
 

Amino acids per 100g:

Isoleucine*

3570 mg

Leucine*

6231 mg

Lysine*

5754 mg

Valine*

6905 mg

Phenylalanine*

3804 mg

Threonine*

2566 mg

Methionine*

667 mg

Tryptophan*

586 mg

Glutamine

11757 mg

Asparagine

8041 mg

Arginine

5945 mg

Proline

2631 mg

Serine

5974 mg

Alanine

3203 mg

Glycine

2741 mg

Tyrosine

352 mg

Histidine

1495 mg

Cysteine

1026 mg

 
*Essential amino acids

 

Intake

Preparation and consumption recommendation: Add 30 g of powder (about 3 heaping tablespoons) and 300 ml of cold water to the shaker and shake for 20 seconds. Drink 1 – 4 servings daily to achieve the stated positive effect. It is recommended to consume “100% Vegan Protein” before sports or competition, immediately after training, and before going to bed.

Notes: Proteins contribute to an increase in muscle mass. A balanced and varied diet and a healthy lifestyle are important.

Storage: Store protected from heat, moisture, and sunlight.

Traffic designation: Instant powder with plant protein and sweeteners for making a sports drink. Flavor: Peanut chocolate cookie dough

Banner
Häufig zusammen gekauft

Mach das Beste aus deinem Training mit diesen Produktkombis

100% <tc>Vegan Protein Zero</tc> (500g) - Peanut <tc>Chocolate</tc> Cookie Dough
This Article
100% Vegan Protein Zero (500g) - Peanut Chocolate Cookie Dough
Peanut-Chocolate Cookie Dough, 500g
Regular price
€ 20,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 20,90

(€41,80/1kg)

<tc>Cream Protein</tc> (500g) - <tc>Cream</tc>
Cream Protein (500g) - Cream
Cream, 500g
Regular price
€ 25,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 25,90

(€51,80/1kg)

Contact Image
<tc>SqueeZero</tc> (65ml) - <tc>Lemon Ice Tea</tc>
SqueeZero (65ml) - Lemon Ice Tea
Lemon Ice Tea, 65ml
Regular price
€ 4,99
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,99

(€76,77/1l)

Contact Image
<tc>Shaker</tc> (700ml) - Anthracite Matte
Shaker (700ml) - Anthracite Matte
Regular price
€ 4,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,90

(€7,00/1l)

Contact Image
XXL <tc>Dosing Spoon</tc> (30cm) - Pink
XXL Dosing Spoon (30cm) - Pink
30cm, Pink
Regular price
€ 4,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,90
Contact Image
Total price:
€ 0,00
FAQ
Hier erfährst du mehr über das Produkt.

Wie bereite ich meinen Drink zu?

Mische 30 g Pulver mit 300 ml kaltem Wasser und schüttle den Mixbecher 20 Sekunden lang kräftig.

Wie viele Drinks bekomme ich aus einer Packung?

Eine 500-g-Packung ergibt 16 vollständige Drinks mit jeweils 30 g Pulver.

Enthält das Pulver Soja?

Soja wird nicht als Zutat verwendet. Spuren von Soja können jedoch enthalten sein – das Produkt ist deshalb nicht als sojafrei zu verstehen.

Ist mein Drink zuckerfrei?

Ja.

Ergänzende Angaben

¹ Bezogen auf das Pulver. Der Eiweißgehalt kann je nach Sorte variieren.
² Bei Zubereitung nach Anleitung.
³ Kann Spuren von Soja enthalten.