100% <tc>Vegan Protein Zero</tc> (500g) -  <tc>Cookies & Cream</tc>
100% <tc>Vegan Protein Zero</tc> (500g) -  <tc>Cookies & Cream</tc>
100% Vegan Protein Zero
Plant-Based Power: Your Vegan Protein for Peak Performance

With IronMaxx® 100% Vegan Protein Zero you get a premium plant-based protein source – completely free from animal ingredients. With up to 74% protein, excellent solubility and a creamy taste, this shake is the perfect companion for your fitness goals.

The unique blend of four high-quality plant proteins delivers a complete amino acid profile including all BCAAs & EAAs. Sugar-free, lump-free and versatile – the ideal vegan protein powder for training, dieting and conscious nutrition.

Facts

  • IronMaxx® Vegan Protein Zero – a high-dosed vegan protein powder for your plant-based, protein-rich lifestyle.
  • 4-component protein blend: Pea protein, rice protein concentrate, carob seed protein and hemp protein for balanced plant nutrition.
  • High Protein: Up to 74% protein per 100 g – supports muscle growth and maintenance.
  • Sugar-free: Zero sugar in 100 ml ready-to-drink – ideal for dieting and definition phases.
  • Excellent solubility: Mixes easily in water for a super creamy shake without milk.
  • Full amino acid profile: Includes all BCAAs & EAAs for maximum effectiveness.

Ingredients

Protein mixture (91%) (pea protein, rice protein, carob seed protein, hemp protein), flavoring, thickening agent (xanthan), strongly defatted cocoa powder (1.3%), sweeteners (sucralose, steviol glycosides), vegan COOKIE POWDER (0.1%) (WHEAT flour, sugar, sunflower oil, sugar beet syrup, leavening agents (sodium bicarbonate, disodium diphosphate), flavoring, salt, acidifying agents (citric acid), vanillin).

May contain traces of EGGS, SOY, MILK, and LUPINS.

Nutritional values

Nutritional table

  per 100g per 30g
Energy 1689 kJ / 400 kcal 507 kJ / 120 kcal
Fats 8.0 g 2.4 g
   of which saturated fatty acids 1.9 g 0.6 g
Carbohydrates 6.1 g 1.8 g
   of which sugars 4.8 g 1.5 g
Protein 74 g 22 g
Salt  2.24 g 0.67 g

Amino acids per 100g:

Isoleucine*

3243 mg

Leucine*

6192 mg

Lysine*

5159 mg

Valine*

3832 mg

Phenylalanine*

4054 mg

Threonine*

2801 mg

Methionine*

884 mg

Tryptophan*

737 mg

Glutamine

12676 mg

Asparagine

8382 mg

Arginine

6486 mg

Proline

3243 mg

Serine

3759 mg

Alanine

3169 mg

Glycine

3022 mg

Tyrosine

2801 mg

Histidine

1843 mg

Cysteine

884 mg

 
*Essential amino acids

 

Intake

Preparation and consumption recommendation: Add 30 g of powder (about 3 heaping tablespoons) and 300 ml of cold water to the shaker and shake for 20 seconds. Drink 1 – 4 servings daily to achieve the stated positive effect. It is recommended to consume before sports or competition, immediately after training, and before going to bed.

Notes: Proteins contribute to an increase in muscle mass. A balanced and varied diet and a healthy lifestyle are important. Fill level due to technical reasons.

Storage: Store protected from heat, moisture, and sunlight.

Traffic designation: Instant powder with protein and sweeteners for making a sports drink. Flavor: Cookies & Cream

Banner
Häufig zusammen gekauft

Mach das Beste aus deinem Training mit diesen Produktkombis

100% <tc>Vegan Protein Zero</tc> (500g) -  <tc>Cookies & Cream</tc>
This Article
100% Vegan Protein Zero (500g) - Cookies & Cream
Cookies & Cream, 500g
Regular price
€ 20,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 20,90

(€41,80/1kg)

<tc>Cream Protein</tc> (500g) - <tc>Cream</tc>
Cream Protein (500g) - Cream
Cream, 500g
Regular price
€ 25,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 25,90

(€51,80/1kg)

Contact Image
<tc>SqueeZero</tc> (65ml) - <tc>Lemon Ice Tea</tc>
SqueeZero (65ml) - Lemon Ice Tea
Lemon Ice Tea, 65ml
Regular price
€ 4,99
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,99

(€76,77/1l)

Contact Image
<tc>Shaker</tc> (700ml) - Anthracite Matte
Shaker (700ml) - Anthracite Matte
Regular price
€ 4,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,90

(€7,00/1l)

Contact Image
XXL <tc>Dosing Spoon</tc> (30cm) - Pink
XXL Dosing Spoon (30cm) - Pink
30cm, Pink
Regular price
€ 4,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,90
Contact Image
Total price:
€ 0,00
FAQ
Hier erfährst du mehr über das Produkt.

Wie bereite ich meinen Drink zu?

Mische 30 g Pulver mit 300 ml kaltem Wasser und schüttle den Mixbecher 20 Sekunden lang kräftig.

Wie viele Drinks bekomme ich aus einer Packung?

Eine 500-g-Packung ergibt 16 vollständige Drinks mit jeweils 30 g Pulver.

Enthält das Pulver Soja?

Soja wird nicht als Zutat verwendet. Spuren von Soja können jedoch enthalten sein – das Produkt ist deshalb nicht als sojafrei zu verstehen.

Ist mein Drink zuckerfrei?

Ja.

Ergänzende Angaben

¹ Bezogen auf das Pulver. Der Eiweißgehalt kann je nach Sorte variieren.
² Bei Zubereitung nach Anleitung.
³ Kann Spuren von Soja enthalten.