2 kcal Oil Spray (200ml) - Butter
IronMaxx® 2 kcal Oil Spray - Calorie-reduced oil spray for low-fat preparation

IronMaxx® 2 kcal Oil Spray is a practical cooking spray based on rapeseed oil with a fine buttery taste – ideal for frying, baking, and grilling. Thanks to the fine spray function, the oil can be dosed evenly and sparingly.

With only 2 kcal per serving , the spray is perfect for a calorie-conscious diet. The heat-resistant formula (up to 210 °C) and the Vegane recipe make the Oil Spray a versatile kitchen helper for everyday use.

Facts

  • Low calorie: Only 2 kcal per serving (0.25 ml)
  • Fine dosing: Even spraying for controlled application
  • Versatile: Ideal for frying, baking, and grilling
  • Heat resistant: Suitable for temperatures up to 210 °C
  • Vegan: Plant-based formula with rapeseed oil
  • Butter flavor: For aromatic taste without additional calories

Ingredients

Refined rapeseed oil (97%), emulsifier (lecithin), butter flavor.

Nutritional Values

Nutrition Table

Per 100 ml Per Serving¹
Energy 3330 kJ / 810 kcal 8 kJ / 2 kcal
Fat 90 g < 0.5 g
of which saturated fatty acids 7.2 g 0 g
of which monounsaturated fatty acids 55 g 0.1 g
of which polyunsaturated fatty acids 28 g 0 g
Carbohydrates 0 g 0 g
of which sugars 0 g 0 g
Protein 0 g 0 g
Salt 0 g 0 g

¹1 serving = 0.25 ml (1/4 sec.Spray burst)

Intake

Application: Shake well before use. Spray onto the pan or food from a distance of about 20–30 cm.

Storage: Store in a dry place and below 25 °C. Protect from sunlight.

Note: Container is under pressure. May burst if heated. Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames, and other ignition sources. Do not spray on open flames.

Häufig zusammen gekauft

Mach das Beste aus deinem Training mit diesen Produktkombis

2 kcal Oil Spray (200ml) - Butter
This Article
2 kcal Oil Spray (200ml) - Butter
Butter, 200ml
Regular price
€ 5,49
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 5,49

(€27,45/1l)

Proteccino (500g) - <tc>Cappuccino</tc>
Proteccino (500g) - Cappuccino
Cappuccino, 500g
Regular price
€ 28,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 28,90

(€57,80/1kg)

Contact Image
<tc>Cream Protein</tc> (500g) - <tc>Cream</tc>
Cream Protein (500g) - Cream
Cream, 500g
Regular price
€ 25,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 25,90

(€51,80/1kg)

Contact Image
Maxxers (24x49g) - <tc>Peanut Caramel</tc>
Maxxers (24x49g) - Peanut Caramel
Peanut-Caramel, 24 x 49g
Regular price
€ 33,12
Regular price
€ 59,76
Sale price
€ 33,12

(€28,16/1kg)

Contact Image
<tc>Shaker</tc> (700ml) - Transparent Blue
Shaker (700ml) - Transparent Blue
Regular price
€ 4,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,90

(€7,00/1l)

Contact Image
Total price:
€ 0,00
FAQ
Hier erfährst du mehr über das Produkt.

Wie verwende ich das Oil Spray?

Schüttle die Dose vor Gebrauch und sprühe aus etwa 20 cm Entfernung eine dünne Schicht auf die kalte Pfanne, Backform oder das Lebensmittel. Erhitze das Kochgeschirr erst anschließend; sprühe nicht auf heiße Oberflächen oder in offene Flammen.

Hat jeder Sprühstoß nur 2 kcal?

Nur ein kurzer Sprühstoß von etwa ¼ Sekunde entspricht einer Portion mit 2 kcal. Bei längerem Sprühen verwendest du entsprechend mehr Öl.

Wie heiß darf ich das Öl erhitzen?

Das Öl ist bis 210 °C hitzebeständig. Diese Temperaturangabe gilt für das Öl, nicht für die unter Druck stehende Sprühdose.

Ist das Oil Spray vegan?

Ja. Die Rezeptur ist vegan und basiert auf Rapsöl

Ergänzende Angaben

¹ Eine Portion entspricht 0,25 ml, etwa einem ¼-sekündigen Sprühstoß. Längeres Sprühen erhöht die verwendete Ölmenge und damit die Kalorien.