100% <tc>Whey Protein</tc> (30g) - <tc>Dark Cookies Salted Caramel</tc>
100% <tc>Whey Protein</tc> (30g) - <tc>Dark Cookies Salted Caramel</tc>
100% Whey Protein
The IronMaxx® classic: Perfect for your everyday sporty routine

IronMaxx® 100% Whey Protein is one of the most popular protein shakes for muscle growth, recovery and cutting phases. With up to 80% protein, a complete amino acid profile (including BCAAs and EAAs) and a rich, creamy chocolate taste, it is the perfect companion for your fitness journey.

This whey protein delivers fast nutrient absorption, excellent solubility and full flavour – all without added sugar. Available in a wide range of delicious flavours, lump-free and easy to prepare – your ideal protein shake for training, muscle building and a balanced lifestyle.

Facts

  • 100% Whey Protein Bestseller: Now available as a convenient 30 g sample pack to try.
  • Perfect on the go: Ideal for the gym, office, travel, or holidays.
  • New flavours: Banana-Toffee, Blondie-Brownie and Strawberry-Butter Cookie add variety to your routine.
  • High protein content: Up to 22 g of protein per 30 g serving to support muscle growth and maintenance.
  • Complete amino acid profile: Includes all essential amino acids plus BCAAs and EAAs.
  • No added sugar: Enjoy a calorie-conscious protein shake – perfect for cutting phases.
  • Creamy texture: Excellent solubility and smooth taste make this whey protein a real favourite.

Ingredients

Whey protein concentrate (MILK) (91%) (contains emulsifier (lecithins)), strongly defatted cocoa powder (4%), flavoring, salt, thickening agent (guar gum), natural flavoring, sweeteners (sucralose, steviol glycosides from stevia), caramel preparation (0.1%) (glucose syrup, maltodextrin, sugar), vegan cookie powder (0.1%) (WHEAT flour, sugar, sunflower oil, sugar beet syrup, raising agents (sodium bicarbonate, disodium diphosphate), flavoring, salt, acidifying agent (citric acid), vanillin).

May contain traces of EGG, SOY, and LUPIN.

Nutritional values

Nutritional table

Protein 100gProtein 50g
Energy 1603 kJ / 379 kcal 801 kJ / 190 kcal
Grease 6.4 g 3.2 g
of which saturated fatty acids 3.8 g 1.9 g
Carbohydrate 9.1 g 4.5 g
of which sugars 8.0 g 4.0 g
Protein 70 g 35 g
Salt 1.9 g 0.96 g

Amino acids per 100g

Isoleucine*

4206 mg

Leucine*

7851 mg

Lysine*

6239 mg

Valine*

3996 mg

Phenylalanine*

2383 mg

Threonine*

4557 mg

Methionine*

1472 mg

Tryptophan*

1262 mg

Glutamine

11496 mg

Asparagine

7361 mg

Arginine

2173 mg

Proline

3435 mg

Serine

3645 mg

Alanine

3435 mg

Glycine

1332mg

Tyrosine

2243 mg

Histidine

1402 mg

Cysteine

1472 mg

*Essential amino acids

Intake

Consumption recommendation and preparation: Add 30 g of powder (1 sachet) and 150 ml of cold water to the shaker and shake for 20 seconds. It is recommended to consume before sports or competition, immediately after training and before going to sleep.

Storage: Store protected from heat, moisture, and sunlight.

Note: Proteins contribute to an increase in muscle mass. A balanced and varied Nutrition and a healthy lifestyle are important.

Traffic designation: Milk protein concentrate for the production of a sports drink. With sweeteners.

Banner

Water-based developed

Surpassingly delicious in over 30 flavors

Low Fat

In water 100% flavor

Tastes

with steviol glycosides

Preservative-free

High protein content

Häufig zusammen gekauft

Mach das Beste aus deinem Training mit diesen Produktkombis

100% <tc>Whey Protein</tc> (30g) - <tc>Dark Cookies Salted Caramel</tc>
This Article
100% Whey Protein (30g) - Dark Cookies Salted Caramel
Dark Cookies Salted Caramel, 30g
Regular price
€ 2,89
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 2,89

(€96,33/1kg)

<tc>Shaker</tc> (700ml) - Transparent Blue
Shaker (700ml) - Transparent Blue
Regular price
€ 4,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,90

(€7,00/1l)

Contact Image
Maxxers (49g) - Milk Choc Pistachio Caramel
Maxxers (49g) - Milk Choc Pistachio Caramel
Milk Chocolate Pistachio Caramel, 49g
Regular price
€ 2,49
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 2,49

(€50,82/1kg)

Contact Image
<tc>SqueeZero</tc> (65ml) - <tc>Strawberry Daiquiri</tc>
SqueeZero (65ml) - Strawberry Daiquiri
Strawberry Daiquiri, 65ml
Regular price
€ 4,99
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,99

(€76,77/1l)

Contact Image
XXL <tc>Dosing Spoon</tc> (30cm) - Pink
XXL Dosing Spoon (30cm) - Pink
30cm, Pink
Regular price
€ 4,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,90
Contact Image
Total price:
€ 0,00
FAQ
Hier erfährst du mehr über das Produkt.

Wie unterstützt das Designer Whey den Muskelaufbau?

Designer Whey liefert hochwertiges Protein, das den Muskelaufbau unterstützt. Es sorgt für eine optimale Versorgung mit den nötigen Aminosäuren, fördert die Regeneration nach dem Training und unterstützt den Wiederaufbau und das Wachstum von Muskelgewebe.

Wie viel Protein enthält eine Portion Designer Whey?

Eine Portion Designer Whey enthält in der Regel etwa 20 bis 25 Gramm Protein. Diese Menge ist ideal, um den Muskelaufbau zu unterstützen und die Trainingsregeneration zu fördern.

Für wen ist dieses Produkt nicht geeignet?

Designer Whey ist nicht geeignet für Personen mit Milchproteinallergien oder Laktoseintoleranz. Ebenso sollten Veganer oder Menschen, die aus gesundheitlichen Gründen ihren Proteinkonsum einschränken müssen, alternative Produkte wählen. Bei Unsicherheiten sollte immer ein Arzt konsultiert werden.

Enthält das Whey Zuckerzusätze?

Je nach Geschmacksrichtung kann Designer Whey geringe Mengen Zucker oder Süßstoffe enthalten. Für detaillierte Informationen sollten Sie das Zutaten- und Nährwertetikett auf der Verpackung konsultieren.

Ergänzende Angaben

¹ Eiweißgehalt kann je nach Sorte bis zu 80 % betragen

² BCAAs und EAAs sind natürliche Bestandteile von Whey-Protein