Collagen Bar (12x40g) - Coconut
Collagen Bar (12x40g) - Coconut
Collagen Bar (12x40g) - Coconut
Collagen Bar
IronMaxx® Collagen Bar – Beauty & Protein in One Bite

The IronMaxx® Collagen Bar is the perfect on-the-go snack. Packed with high-quality collagen from certified grass-fed cattle and a good protein content, it supports not only skin, hair and nails but also your muscles.

Low in sugar and rich in collagen types I, II and III, the convenient 40 g portion provides protein that contributes to muscle maintenance and growth – ideal after training, at the office, or as a healthy snack anytime.

Facts

  • Rich collagen from certified grass-fed cattle: Supports skin, hair, nails and joints.
  • Ideal portion size: 40 g per bar – perfect for on the go, after training or as a snack in between.
  • Versatile collagen blend: Contains collagen types I, II and III for natural, effective support.
  • High in protein: Provides valuable protein that contributes to muscle growth.
  • Convenient tray: 12 bars of 40 g – always ready for your daily collagen intake.

Ingredients

Milk protein (30%), maltitol chocolate coating (25%) (cocoa mass, cocoa butter, whole milk powder, sweetener (maltitol), emulsifier (lecithins)), hydrolyzed collagen peptides (12%) (beef) 2, soy protein crispies (soy protein isolate, cocoa powder, salt), sunflower oil, cocoa butter, moisture-retaining agent (glycerin), polydextrose, natural flavors, sweetener (steviol glycosides from stevia).

Nutritional Values

Average Nutritional Values:

Per 100 gPer 40g
Energy 1792 kJ / 422 kcal 717 kJ / 169 kcal
Fat 20 g 8.0 g
of which saturated fatty acids 8.4 g 3.4 g
Carbohydrates 29 g 12 g
of which sugars 1.1 g 0.5 g
Fiber 6.0 g 2.4 g
Protein 30 g 12 g
Salt 0.42 g 0.17 g

Intake

Recommended Consumption: Consume up to one bar daily.

Storage: Store in a cool, dry place protected from sunlight.

Note: May have a laxative effect in case of excessive consumption. Proteins contribute to an increase in muscle mass. Not to be used as a substitute for a balanced and varied diet as well as a healthy lifestyle.

Product Name: Collagen bar with flavored cream (12%), coated with maltitol chocolate (25%) with sweeteners. Flavor: Coconut.

Banner
Häufig zusammen gekauft

Mach das Beste aus deinem Training mit diesen Produktkombis

Collagen Bar (12x40g) - Coconut
This Article
Collagen Bar (12x40g) - Coconut
Coconut, 12 x 40g
Regular price
€ 23,88
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 23,88

(€49,75/1kg)

IronMaxx Cup V3.0 (1200ml) - Anthracite
IronMaxx Cup V3.0 (1200ml) - Anthracite
Regular price
€ 19,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 19,90
Contact Image
<tc>Cream Protein</tc> (500g) - <tc>Cream</tc>
Cream Protein (500g) - Cream
Cream, 500g
Regular price
€ 25,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 25,90

(€51,80/1kg)

Contact Image
<tc>SqueeZero</tc> (65ml) - <tc>Lemon Ice Tea</tc>
SqueeZero (65ml) - Lemon Ice Tea
Lemon Ice Tea, 65ml
Regular price
€ 4,99
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,99

(€76,77/1l)

Contact Image
Total price:
€ 0,00
FAQ
Hier erfährst du mehr über das Produkt.

Ist der Riegel weich oder eher fest?

Der Riegel hat eine weiche Konsistenz mit einer aromatisierten Creme und einem Schokoladenüberzug.

Woher stammt das Kollagen?

Das Kollagen stammt von grasgefütterten Rindern und liegt als hydrolysierte Kollagenpeptide vor.

Ist der Riegel vegetarisch oder vegan?

Nein, er enthält Rinderkollagen und Milcheiweiß und ist daher weder vegetarisch noch vegan

Ist der Riegel glutenfrei?

Ja, der Riegel ist glutenfrei.

Ergänzende Angaben

¹ Pro 40-g-Riegel.
² Mit Maltit und Steviolglycosiden aus Stevia gesüßt.