100% <tc>Whey Protein</tc> (500g) - <tc>Lemon Yoghurt</tc>
100% <tc>Whey Protein</tc> (500g) - <tc>Lemon Yoghurt</tc>
100% Whey Protein
The IronMaxx® classic: Perfect for your everyday sporty routine

IronMaxx® 100% Whey Protein is one of the most popular protein shakes for muscle growth, recovery and cutting phases. With up to 80% protein, a complete amino acid profile (including BCAAs and EAAs) and a creamy, delicious taste, it is the perfect companion for your fitness lifestyle.

Thanks to its fast nutrient absorption, excellent solubility and sugar-free formula, this whey protein convinces across the board. Enjoy a wide variety of flavours – lump-free, creamy, easy to prepare – and experience premium quality for training, building muscle and conscious nutrition.

Facts

  • High-dosed & effective: Our whey protein powder is the perfect supplement for your protein-rich daily nutrition.
  • Muscle growth & maintenance: Protein contributes to the growth and preservation of muscle mass – ideal for training and recovery.
  • Unbeatable flavour: Available in many delicious flavours, with excellent solubility and no clumping.
  • Calorie-conscious preparation: Best prepared with water instead of milk – for a creamy shake without unnecessary calories.
  • Low sugar: Perfect not only for bulking phases but also for cutting and definition phases.
  • Premium amino acid profile: Complete spectrum of amino acids including BCAAs & EAAs for maximum effectiveness.
  • Clean formula: Free from preservatives, aspartame-free and sweetened with steviol glycosides from stevia and sucralose.
  • Made in Germany: Outstanding quality* with excellent value for money.

Ingredients

WHEY protein concentrate (95%) (whey protein (MILK), emulsifier (lecithins)), Acidifier (citric acid), flavor, turmeric extract*, sweeteners (sucralose, Steviol glycoside).

*coloring food. May contain traces of SOY, LUPIN, GLUTEN, and EGG.

Nutritional values

Nutritional table

Pro 100gPro 50g
Energy 1643 kJ / 389 kcal 822 kJ / 195 kcal
Fats 6.7 g 3.4 g
of which saturated fatty acids 3.7 g 1.9 g
Carbohydrates 6.6 g 3.3 g
of which sugars 5.7 g 2.9 g
Protein 74 g 37 g
Salt 0.77 g 0.39 g

Amino acids per 100g

Isoleucine**

4440 mg

Leucine**

8214 mg

Lysine**

6734 mg

Valine**

4144 mg

Phenylalanine**

2442 mg

Threonine**

4810 mg

Methionine**

1480 mg

Tryptophan**

1332 mg

Glutamine

12506 mg

Asparagine

7770 mg

Arginine

2146 mg

Proline

3996 mg

Serine

3848 mg

Alanine

3552 mg

Glycine

1332 mg

Tyrosine

2220 mg

Histidine

1406 mg

Cysteine

1628 mg

**Essential Amino Acids

 

Intake

Preparation and consumption recommendation

Add 50g of powder (about 4 heaping tablespoons) and 250ml of cold water to the shaker and shake for 20 seconds.

Drink up to 4 servings daily. It is recommended to consume before sports or competition, immediately after training, and before going to bed.

Note

Store protected from heat, moisture, and sunlight. Store protected from heat, moisture, and sunlight. Proteins contribute to an increase in muscle mass. A balanced and varied diet and a healthy lifestyle are important.

Banner

Water-based developed

Surpassingly delicious in over 30 flavors

Low Fat

In water 100% flavor

Tastes

with steviol glycosides

Preservative-free

High protein content

Häufig zusammen gekauft

Mach das Beste aus deinem Training mit diesen Produktkombis

100% <tc>Whey Protein</tc> (500g) - <tc>Lemon Yoghurt</tc>
This Article
100% Whey Protein (500g) - Lemon Yoghurt
Lemon Yoghurt, 500g
Regular price
€ 25,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 25,90

(€51,80/1kg)

IronMaxx Cup V3.0 (1200ml) - Anthracite
IronMaxx Cup V3.0 (1200ml) - Anthracite
Regular price
€ 15,48
Regular price
€ 19,90
Sale price
€ 15,48
Contact Image
<tc>SqueeZero</tc> (65ml) - <tc>Lemon Ice Tea</tc>
SqueeZero (65ml) - Lemon Ice Tea
Lemon Ice Tea, 65ml
Regular price
€ 4,99
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,99

(€76,77/1l)

Contact Image
Maxxers (49g) - Milk Choc Pistachio Caramel
Maxxers (49g) - Milk Choc Pistachio Caramel
Milk Chocolate Pistachio Caramel, 49g
Regular price
€ 2,49
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 2,49

(€50,82/1kg)

Contact Image
XXL <tc>Dosing Spoon</tc> (30cm) - Pink
XXL Dosing Spoon (30cm) - Pink
30cm, Pink
Regular price
€ 4,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,90
Contact Image
Total price:
€ 0,00
FAQ
Hier erfährst du mehr über das Produkt.

Wie unterstützt das Designer Whey den Muskelaufbau?

Designer Whey liefert hochwertiges Protein, das den Muskelaufbau unterstützt. Es sorgt für eine optimale Versorgung mit den nötigen Aminosäuren, fördert die Regeneration nach dem Training und unterstützt den Wiederaufbau und das Wachstum von Muskelgewebe.

Wie viel Protein enthält eine Portion Designer Whey?

Eine Portion Designer Whey enthält in der Regel etwa 20 bis 25 Gramm Protein. Diese Menge ist ideal, um den Muskelaufbau zu unterstützen und die Trainingsregeneration zu fördern.

Für wen ist dieses Produkt nicht geeignet?

Designer Whey ist nicht geeignet für Personen mit Milchproteinallergien oder Laktoseintoleranz. Ebenso sollten Veganer oder Menschen, die aus gesundheitlichen Gründen ihren Proteinkonsum einschränken müssen, alternative Produkte wählen. Bei Unsicherheiten sollte immer ein Arzt konsultiert werden.

Enthält das Whey Zuckerzusätze?

Je nach Geschmacksrichtung kann Designer Whey geringe Mengen Zucker oder Süßstoffe enthalten. Für detaillierte Informationen sollten Sie das Zutaten- und Nährwertetikett auf der Verpackung konsultieren.

Ergänzende Angaben

¹ Eiweißgehalt kann je nach Sorte bis zu 80 % betragen

² BCAAs und EAAs sind natürliche Bestandteile von Whey-Protein