<tc>ZENITH® 50</tc> <tc>Protein</tc> Bar (45g) - <tc>Cookies & Cream</tc>
<tc>ZENITH® 50</tc> <tc>Protein</tc> Bar (45g) - <tc>Cookies & Cream</tc>
Zenith® 50 Protein Bar
ZENITH® 50 – Der 50 g Eiweißriegel für maximale Power & Geschmack

The IronMaxx® ZENITH® 50 High Protein Bar delivers 50 g of protein per bar with a maximum of 1.7 g of sugar. Thanks to its smart protein blend of milk, whey and soy protein, it’s ideal for muscle building, definition and a balanced diet. Whether after a workout or as a snack in between – this protein bar is creamy, crunchy and gluten-free for maximum flavour without compromise.

Facts

  • High Protein Bar: The ZENITH® 50 High Protein Bar by IronMaxx® impresses with 50% protein – the highest protein content in our range.
  • Excellent Nutritional Values: 23 g of protein per 45 g bar support muscle growth and maintenance with only 0.9 g of sugar.
  • Premium Protein Sources: A blend of milk, whey and soy protein ensures outstanding bioavailability.
  • Low Sugar: Ideal for both bulking and cutting phases – maximum protein content with minimal sugar.
  • Gluten-Free: Perfect for anyone who needs or chooses to avoid gluten.

Ingredients

MILK protein mixture (Calcium CASEINATE, WHEY protein concentrate (MILK), WHEY protein isolate (MILK)), moisture-retaining agent (Glycerin), collagen hydrolysate maltitol full MILK chocolate coating (13%) (sweetener (Maltitol), cocoa butter, whole MILK powder, cocoa mass, emulsifier (Lecithin (SOY)), natural vanilla flavor), SOY protein isolate, palm fat, SOY protein nuggets (5%) (SOY protein isolate, cocoa (10%), tapioca starch), flavor, inulin, salt, emulsifier (Lecithin), sweetener (sucralose), antioxidant (DL-alpha-tocopherol).

May contain traces of EGG and NUTS.

Nutritional values

Nutritional table

  per 100 g pro 45 g
Energy 1577 kJ / 375 kcal 709 kJ / 169 kcal
Grease 11 g 4.9 g
of which saturated fatty acids 6.2 g 2.8 g
Carbohydrates 29 g 14 g
of which sugars 1.8 g 0.8 g
Protein 50 g 23 g
Salt 0.57 g 0.26 g

Intake

Note

Proteins contribute to an increase in muscle mass. A balanced and varied diet and a healthy lifestyle are important. Store protected from heat, moisture, and sunlight.

Banner
Häufig zusammen gekauft

Mach das Beste aus deinem Training mit diesen Produktkombis

<tc>ZENITH® 50</tc> <tc>Protein</tc> Bar (45g) - <tc>Cookies & Cream</tc>
This Article
ZENITH® 50 Protein Bar (45g) - Cookies & Cream
Cookies & Cream, 45g
Regular price
€ 1,99
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 1,99

(€44,22/1kg)

<tc>Shaker</tc> (700ml) - Transparent Blue
Shaker (700ml) - Transparent Blue
Regular price
€ 4,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,90

(€7,00/1l)

Contact Image
<tc>SqueeZero</tc> (65ml) - <tc>Lemon Ice Tea</tc>
SqueeZero (65ml) - Lemon Ice Tea
Lemon Ice Tea, 65ml
Regular price
€ 4,99
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,99

(€76,77/1l)

Contact Image
<tc>Iced Matcha Latte</tc> (400g) - <tc>Matcha</tc>
Iced Matcha Latte (400g) - Matcha
Matcha, 400g
Regular price
€ 26,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 26,90

(€67,25/1kg)

Contact Image
<tc>Clear Whey Isolate Zero</tc> (400g) - "Less sweet"  <tc>Lemon Ice Tea</tc>
Clear Whey Isolate Zero (400g) - "Less sweet"  Lemon Ice Tea
Less Sweet - Lemon Ice Tea, 400g
Regular price
€ 26,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 26,90

(€67,25/1kg)

Contact Image
Total price:
€ 0,00
FAQ
Hier erfährst du mehr über das Produkt.

Wie viel Eiweiß enthält ein ZENITH 50 Riegel?

50 % des Riegels bestehen aus Eiweiß. Ein 45-g-Riegel liefert gerundet 23 g, ein 100-g-Riegel 50 g Eiweiß.

Welche Allergene enthält der Riegel?

Er enthält Milch und Soja. Er kann Spuren von Ei, Schalenfrüchten, Schwefeldioxid und Sulfiten enthalten.

Ist ZENITH 50 vegan oder vegetarisch?

Nein. Die gezeigten Rezepturen enthalten Milcheiweiß und Kollagen tierischen Ursprungs.

Ergänzende Angaben

¹ Die 45-g-Variante enthält 50 g Eiweiß. Eiweißmenge und Riegelgröße können je nach Variante abweichen.
² Der Zuckergehalt kann je nach Variante abweichen.