100% <tc>Whey Protein</tc> (500g) - Ice Cream Cookie Dough
100% Whey Protein
The IronMaxx® Classic: Perfect for your sporty everyday life

IronMaxx® 100% Whey Protein is among the most popular Proteinshakes for muscle building, recovery and diet phases. With up to 80% protein, a complete amino acid profile (including BCAAs & EAAs) and creamy taste, it is the ideal companion for your fitness routine.

The Whey Protein impresses with fast nutrient absorption, excellent solubility and a Sugar-free formula. Available in numerous delicious flavors – easy to prepare, creamy, lump-free, and perfect for sports, muscle building, and conscious nutrition.

Facts

  • High-Dosage Whey Protein: Our wheyProtein is the perfect supplement for your Proteinrich everyday life.
  • Muscle Building & Maintenance: Protein support the building and maintenance of muscle mass – ideal for training & recovery.
  • Unbeatable Taste: Available in many delicious flavors, with excellent solubility – guaranteed lump-free.
  • Calorie-Conscious Preparation: Recommendation: Mix with water instead of milk – for creamy enjoyment without unnecessary calories.
  • Low Sugar: Suitable for mass phases as well as for diet and definition phases.
  • Premium Aminogram: With a complete amino acid profile including BCAAs & EAAs.
  • Clean Formula: Without preservatives, aspartame-free and sweetened with steviol glycosides from stevia & sucralose.
  • Made in Germany: Excellent quality* and outstanding value for money.

Ingredients

Whey protein concentrate (MILK) (96%) (contains emulsifier (lecithins)), thickener (xanthan), low-fat cocoa powder (1%), natural flavor, flavor, salt, sweeteners (sucralose, steviol glycosides from stevia).

May contain traces of EGG, SOY, GLUTEN and LUPIN.

Nutritional Values

Nutrition Table

Per 100 g Per 50 g
Energy1615 kJ / 382 kcal808 kJ / 191 kcal
Fat6.2 g3.1 g
of which unsaturated fatty acids3.7 g1.8 g
Carbohydrates10 g5.0 g
of which sugars9.2 g4.6 g
Protein71 g35 g
Salt1.2 g0.63 g

Amino acids per 100 g:

Isoleucine*4242 mg
Leucine*7918 mg
Lysine*6363 mg
Valine*4030 mg
Phenylalanine*2404 mg
Threonine*4596 mg
Methionine*1485 mg
Tryptophan*1343 mg
Glutamine11595 mg
Asparagine7353 mg
Arginine2192 mg
Proline3535 mg
Serine3676 mg
Alanine3463 mg
Glycine1343 mg
Tyrosine2262 mg
Histidine1414 mg
Cysteine1555 mg

* essential amino acids

Intake

Preparation: 50 g powder (approx.4 heaped tablespoons) with 250 ml of cold water into the shaker and shake for 20 seconds.

Recommended consumption: 1–4 servings daily, ideally before or after training.

Storage: Store protected from heat, moisture, and sunlight.

Note: The specified recommended daily intake should not be exceeded. Keep out of reach of small children.

Banner

Water-based developed

Surpassingly delicious in over 30 flavors

Low Fat

In water 100% flavor

Tastes

with steviol glycosides

Preservative-free

High protein content

Häufig zusammen gekauft

Mach das Beste aus deinem Training mit diesen Produktkombis

100% <tc>Whey Protein</tc> (500g) - Ice Cream Cookie Dough
This Article
100% Whey Protein (500g) - Ice Cream Cookie Dough
Ice Cream Cookie Dough, 500g
Regular price
€ 25,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 25,90

(€51,80/1kg)

IronMaxx Cup V3.0 (1200ml) - Anthracite
IronMaxx Cup V3.0 (1200ml) - Anthracite
Regular price
€ 15,48
Regular price
€ 19,90
Sale price
€ 15,48
Contact Image
<tc>SqueeZero</tc> (65ml) - <tc>Lemon Ice Tea</tc>
SqueeZero (65ml) - Lemon Ice Tea
Lemon Ice Tea, 65ml
Regular price
€ 4,99
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,99

(€76,77/1l)

Contact Image
Maxxers (49g) - Milk Choc Pistachio Caramel
Maxxers (49g) - Milk Choc Pistachio Caramel
Milk Chocolate Pistachio Caramel, 49g
Regular price
€ 2,49
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 2,49

(€50,82/1kg)

Contact Image
XXL <tc>Dosing Spoon</tc> (30cm) - Pink
XXL Dosing Spoon (30cm) - Pink
30cm, Pink
Regular price
€ 4,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,90
Contact Image
Total price:
€ 0,00
FAQ
Hier erfährst du mehr über das Produkt.

Wie unterstützt das Designer Whey den Muskelaufbau?

Designer Whey liefert hochwertiges Protein, das den Muskelaufbau unterstützt. Es sorgt für eine optimale Versorgung mit den nötigen Aminosäuren, fördert die Regeneration nach dem Training und unterstützt den Wiederaufbau und das Wachstum von Muskelgewebe.

Wie viel Protein enthält eine Portion Designer Whey?

Eine Portion Designer Whey enthält in der Regel etwa 20 bis 25 Gramm Protein. Diese Menge ist ideal, um den Muskelaufbau zu unterstützen und die Trainingsregeneration zu fördern.

Für wen ist dieses Produkt nicht geeignet?

Designer Whey ist nicht geeignet für Personen mit Milchproteinallergien oder Laktoseintoleranz. Ebenso sollten Veganer oder Menschen, die aus gesundheitlichen Gründen ihren Proteinkonsum einschränken müssen, alternative Produkte wählen. Bei Unsicherheiten sollte immer ein Arzt konsultiert werden.

Enthält das Whey Zuckerzusätze?

Je nach Geschmacksrichtung kann Designer Whey geringe Mengen Zucker oder Süßstoffe enthalten. Für detaillierte Informationen sollten Sie das Zutaten- und Nährwertetikett auf der Verpackung konsultieren.

Ergänzende Angaben

¹ Eiweißgehalt kann je nach Sorte bis zu 80 % betragen

² BCAAs und EAAs sind natürliche Bestandteile von Whey-Protein