100% Isolate Plant (500g) - <tc>Creamy Chocolate</tc>
100% Iso-Plant
Pure Soy Protein – over 80% protein, low sugar, perfectly soluble

IronMaxx® Soy Protein Isolate – a vegan protein powder with up to 80% protein and a maximum of 2% sugar. With a complete amino acid profile including BCAAs & EAAs, it supports muscle growth, maintenance & recovery. It mixes lump-free in water or plant-based drinks and convinces with no aftertaste.

Available in flavours such as Banana, Hazelnut & Chocolate: creamy taste, low sugar and 100% vegan. Aspartame-free and sweetened with stevia.

Facts

  • High Protein: Up to 80% protein, max. 2% sugar.
  • Amino Acid Profile: With BCAAs & EAAs to support muscle growth.
  • Low Sugar: Perfect for dieting and definition phases.
  • Flavours: Banana, Hazelnut & Chocolate – creamy taste with no aftertaste.
  • Clean & Vegan: Aspartame-free, palm oil free and 100% vegan.

Ingredients

Protein blend (87%) (Soy protein isolate), low-fat cocoa powder, flavouring, MCT oil, thickener: guar gum; sweeteners: sucralose, steviol glycosides from stevia.

Nutrition values

Nutrition Table

per 100gper portion (30g)
Energy1533 kJ460 kJ
Energy (kcal)362 kcal109 kcal
Fat4.2 g1.3 g
of which saturates2.6 g0.8 g
Carbohydrates3.9 g1.2 g
of which sugars2.0 g0.6 g
Fibre3.8 g1.1 g
Protein75.3 g22.6 g
Salt (sodium*2.5)2.62 g0.79 g

Intake

30 g powder / 300 ml water
Häufig zusammen gekauft

Mach das Beste aus deinem Training mit diesen Produktkombis

100% Isolate Plant (500g) - <tc>Creamy Chocolate</tc>
This Article
100% Isolate Plant (500g) - Creamy Chocolate
Creamy Chocolate, 500g
Regular price
€ 19,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 19,90

(€39,80/1kg)

<tc>Shaker</tc> (700ml) - Dark Blue
Shaker (700ml) - Dark Blue
Regular price
€ 4,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,90

(€7,00/1l)

Contact Image
<tc>Protein</tc> 30 <tc>Protein</tc> bars (24x35g) - <tc>Cookies & Cream</tc>
Protein 30 Protein bars (24x35g) - Cookies & Cream
Cookies & Cream, 24 x 35g
Regular price
€ 28,56
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 28,56

(€34,00/1kg)

Contact Image
<tc>SqueeZero</tc> (65ml) - <tc>Strawberry Daiquiri</tc>
SqueeZero (65ml) - Strawberry Daiquiri
Strawberry Daiquiri, 65ml
Regular price
€ 4,99
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,99

(€76,77/1l)

Contact Image
XXL <tc>Dosing Spoon</tc> (30cm) - Pink
XXL Dosing Spoon (30cm) - Pink
30cm, Pink
Regular price
€ 4,90
Regular price
€ 0,00
Sale price
€ 4,90
Contact Image
Total price:
€ 0,00
FAQ
Hier erfährst du mehr über das Produkt.

Wie viele Shakes bekomme ich aus einer Dose?

Eine 500-g-Dose ergibt 16 vollständige Shakes mit jeweils 30 g Pulver.

Ist das Proteinpulver vegan?

Ja. Die Eiweißquelle ist pflanzliches Sojaeiweißisolat.

Ist der fertig gemixte Shake zuckerfrei?

Ja. Mit 30 g Pulver und 300 ml Wasser zubereitet ist der Shake zuckerfrei, bezogen auf 100 ml

Welche Allergene sind enthalten?

Das Pulver enthält Soja. Es kann Spuren von Gluten, Ei, Milch und Lupinen enthalten.

Ergänzende Angaben

¹ Bezogen auf das Pulver. Der Eiweißgehalt kann je nach Sorte variieren.


² Zuckerfrei mit Wasser zubereitet.